Award Recipients

C.C. Jada Dahmer Award of Excellence

Year
Recipient
2013 Steve Hardie
2009 Dan McArthur
2007 John Archibald 
2000 Bud Stanley
1997 Don Harrison        
1996 Tony Brenner        
1995 Bill Vass
1993 Fred Horvath
1989 CC Jada Dahmer

Tony Brenner Mentor Award

Year
Recipient
2016 Darin Ayres 
2013 Bud Stanley
2011 Dave Wescott      
2010 Dan McArthur 
2010 Tony Panetta
2009 Greg Wright
2008 Bill Vass              
2007 Terry Piche
2005 Ebbie Bishop
2005 CC Jada Dahmer
2005 Tom Dickson
2005 Frank Westoby
2002 Tony Brenner

Ronald G. Burnside Memorial Award

Year
Recipient
2016 Ontario Good Roads Association (c/o Joe Tiernay) 
2014 Pamela Charbonneau 
2013 Dave Loverock
2012 Dave Wescott
2011 John Archibald 
2010 Fred Horvath
2009 Tony Panetta
2008 Doug Vallance
2007 Dan McArthur
2006 Bill Vass
2005 Kenny Cheechoo      
2004 Ed Pavao               
2003 Doug Poulin           
2002 Terry Piche
2000 Jay Kivell
1998 Kris Kullas
1997 John Milton
1992 Tony Brenner
1987 Glen Warlow
1986 Ebbie Bishop
1986 Jada Dahmer
1985 Ronald Burnside  

Doug Moore Ambassador Award

Year
Recipient
2016 Todd Jackson 
2015 Bill Vass 
2014 Tony Brenner 
2014 Greg Dean 
2013 Mark Reinert
2012 Frank Kellner
2012 Barry Wilson
2011 Dave Loverock     
2010 Dave Wescott
2009 Randy Kinnee
2009 John Milton          
2007 Graham Nesbitt   
2005 Doug Paton
2002 Don Schlupp
2001 Pat Kelleher
1998 Brian Townsend
1997 Doug Moore

Don Harrison Energy Champion Award

Year
Recipient
2015 City of Barrie 
2015 Town of Caledon 
2015 Municipality of Strathroy-Caradoc 
2014 Duncan Sanders, City of London 
2014 Town of Halton Hills
2014 City of Mississauga Energy Management Team 
2011 Ian Storey, IB Storey Professional Energy Solutions
2009 Scott Bond, Town of Newmarket
2009 Glen Taylor, Town of Markham
2009 John Labatt Centre, London
2009 Harry VanWensem, Town of Newmarket
2008 Real Property Asset Mmgt.Branch, City of Ottawa
2007 Joe Berta
2006 Brad Tuckwell
2005 Frank Jungton, Sierra Controls
2004 Robert Vaillancourt, City of Ottawa
2003 Gary McRae, Western Fair Association, London
1999 John Archibald, Town of Halton-Hills
1999 Dan Cousins
1998 Tony Brenner
1998 Reg Redshaw                   
1996 Dexter Nickerson, Humphries Township
1995 Larry Grzebinski
1994 Jim Barrett, Town of Nepean
1994 Henry Zwiers
1994 Howie Dietrich, City of Waterloo
1994 Natalie Fitzharris, City of Cornwall
1994 Rick Boudreau, City of Cornwall
1994 Don Harrison, Town of Bradford, West Gwillimbury    
1994 Jean McConnell, City of Sudbury
1994 Jeff Peyton, City of Vaughan                     
1994 Cam Stewardson, Town of Exeter
1994 Greg Wright, Township of Little Current

Doug Poulin Certificate of Achievement

Year
Recipient
2016 Paul Smith 
2016 Jason Cragg 
2015 Thomas Jadi 
2014 Rob Romberg 
2014 Rheaume Bellehumeur
2013 Shawn Booker
2012 Julie Mitchell
2011 Paul Barnetson
2011 Barrett Palmer
2007 Karl Kiltz
2014 Rob Romberg
2013 Randy Beaulieu
2012 Matt Scheifele
2011 Ben Beech
2007 Cynthia Townsend
2007 Henry House

Award of Merit

Year
Recipient
2016 Alan Carey 
2016 Lee Huether 
2015 South Western Ontario Recreation Facilities Association 
2015 Ian Hennigar 
2014 Frank Cain, University of Guelph 
2014 Monica Szabo, Public Services Health and Safety Association 
2013 Howie Dietrich
2013 Ken Fagel
2013 Katerina Jordan
2013 C. Earle Moore
2012 Dave Carter
2012 Bill Heard
2012 Ethel Dalton
2011 Lou Ann Birkett
2011 Peter Dunbar
2011 Jennifer Francis
2010 Ministry of Labour
2010 Eric Lyons
2010 Barb Szychta
2009 John Archibald
2009 Gail Botton
2009 Dave Clark
2009 Ken Fisher
2009 Larry Fisher
2009 Steve Hardie
2009 Cory Jackson
2009 Rob Lilbourne
2009 Clair Narbonne-Fortin
2009 Colleen Neil
2009 Greg Wright
2008 Daniel Roy
2007 Steve Hardie
2007 Derrick Neelands
2006 Gaston Boissonneault
2006 Jim Brownell, M.P.P.
2006 Mike Burgess
2006 Hydro One Networks
2006 Don Moffatt
2006 NRCan/CTEC-Varennes
2006 Barry Robinson
2006 Anne Robinson
2005 Gary Thompson
2005 Dave Wescott
2005 Brian Tocheri
2004 Tom Clancy
2004 Bill Upper
2003 Graham Nesbitt
2003 Greg Wright
2002 Kenny Cheechoo
2002 Kevin Hill
2001 Bill Clausen
2001 Judy Hope
2001 Dan McArthur
2001 Ed Pavao
2000 Mark Dokis
2000 Tracy Gwalchmai
2000 Erica McDonald
1999 Paul Anthony
1999 John Archibald
1999 Gary Makins
1999 William Upper
1999 Grant Worgan
1998 Kim Denault
1998 Doug Paton
1998 Rob Tunney
1997 Jay Kivell
1997 Kim Shorey
1996 David Jones
1996 Rick McGee
1996 Wolfgang Skeries
1995 Kathrin Andersen
1995 Dan Cousins
1995 Ron Matwee
1995 Terry Piche
1994 Carman Chisamore
1994 Dr. Tom Pashby
1994 Richard Purdy 
1993 Jamie Hopkins
1989 John Glendenning
1989 Wes Heslop
1989 Gary Watts
1987 Don Gordon
1987 Murray Hodgkin
1987 Marc Neeb
1985 Gary Collins
1985 Ken Fagel
1985 Bill Vass
1985 Peter Watt
1982 Ebbie Bishop
  Gail Andrews
  Leo Biggar
  Tony Brenner
  Larry Cowles
  Red Faulkner
  Don Harrison
  Fred Horvath
  Kris Kullas
  Gord McCormack
  Judy McIntyre
  Barry Milner
  C. Earle Moore
  T.R. Robinson
  John Schochyla
  Bud Stanley
  Art Stead
  Brian Sullivan
  Allan Thorpe
  Keith Trodd
  Peter Williams
  Dean Yaremchuk

Corporate Award of Merit

Year
Recipient
2014 Canadian Hearing Society 
2011 Denny Bryan, Barry Bryan & Associates
2010 Office of Open Learning, University of Guelph
2009 Greg Kempa, Union Gas
2008 Terry Leveille, Schoolhouse Products
2005 Greg Dean, Athletica
2005 Tony Panetta, Cimco Refrigeration
2003 Don Blackwell, Resurfice Corp.
2002 Frank J. Zamboni and Co. Ltd.
2002 Jet Ice Ltd.
2002 Brian Townsend
2002 York Regional Health Services
2001 John Bell, Cimco Refrigeration
2001 Ursula Rodrigues, University of Guelph
2000 Kevin McLaughlin, USA Hockey
1999 Dave Loverock, Jet Ice Ltd.
1996 Michael Shah, SOCAN
1994 Remo Petrongolo, University of Guelph
1989 Robb Lawrence, Poppa Corn
1989 Humber College
1987 Robert McQuiggin, Keyway Vendors
1987 Paul Saxe, D. English Co.
The Aylmer Express Ltd.
Roy Gardner, Cimco Refrigeration
John Glendinning
Wes Heslop
Frank Kellner, Frank J. Zamboni and Co Ltd.
Doug Moore, Jet Ice Ltd.
Don Urquhart, Cimco Refrigeration
Doug Vallance, Crystaplex

In this section